З отриманих на банківську картку грошей доведеться заплатити податки?

Вже місяць, як в соцмережах активно обговорюється новина про те, що з усіх отриманих грошей на банківську карту доведеться заплатити 19,5% податку.

Одні вірять, інші ні, але щоб ви остаточно дізнались правда це чи фейк давайте розбиратись. Публікація буде довгою, але думаю це того варте.

18 лютого Державна податкова служба України (ДПС) поширила ось такий допис:

 

Заспокоїла вас ДПС? Видохнули?)

Якщо «ТАК» - думаю ви дещо поспішили з висновками)

Якщо «НІ» - читаємо далі)

 

ДПС повідомила вірну інформацію, дійсно нових податків поки що не вводять! Але, ДПС не згадала про поточні ставки податків, зокрема про податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18% та військовий збір за ставкою 1,5%, звідки власне і взялась обговорювана в соцмережах ставка податку 19,5% від доходу.

Для вашого розуміння нинішніх податків, які в тому числі має платити кожен, хто отримує доходи на свою банківську картку, я зробив виписку із  Податкового кодексу України:

Види доходів

Ставка податку

Посилання на норму Податкового кодексу

Доходи, одержані, у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які виплачуються платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

 

Простішою мовою: Всі доходи отримані вами як працівником за трудовим договором, а також всі доходи, які ви отримали надаючи послуги, виконуючи роботи чи продаючи товари.

18% Податок на доходи фізичних осіб

4 розділ, п.167.1

1,5% Військовий збір

п.п. 1.3 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ

 

Отже, якщо громадянин отримав доходи, то такі доходи в будь-якому випадку оподатковуються державою. Для цього, норми податкового кодексу прописані так, що громадянин отримавши дохід, наприклад від проданого товару чи наданих послуг, зобов’язаний задекларувати такі доходи і один раз в рік самостійно заплатити податки однією сумою. Проте, такі обов’язки кожного українського платника податків, поки що існують лише в теорії, адже людей, які заробивши хоча б 1000 гривень платять в казну 195 гривень податків мабуть просто не існує в природі. Що стосується конкретно доходів отриманих на банківські картки, то картка це всього-на-всього спосіб отримання доходів і за такі доходи теж теоретично потрібно було б платити податки в сумі 19,5% від доходу.

Крім того, тут є ще один момент: всі отримані кошти на банківську картку протягом останніх 3-х років, можуть бути обкладені податком на доходи фізосіб за ставкою 18% + військовим збором за ставкою 1,5%, таке право податкової служби закріплено тим же Податковим кодексом.

 

Щодо способів отримання банківської інформації (тут в дописі ДПС треба бути максимально уважним): ДПС дійсно за законодавством може дізнаватись інформацію про банківські рахунки фізичних осіб через власні запити для отримання інформації про відкриті рахунки і за рішенням суду, якщо ДПС цікавий рух коштів чи про будь-яку іншу інформацію щодо рахунку фізособи.

Без жодного наміру знайти «зраду», але я хотів би вам також показати ще один офіційний допис податківців. Допис хоч і датований 2018 роком, але сам по собі дуже цікавий формулюваннями:

Як саме податкова дізналась, що через особистий картковий рахунок пройшло 9,2 млн. грн. невідомо. Рішення суду про дозвіл на розкриття податковій службі банківської таємниці на жаль я не знайшов. Але, як би там не було, зараз ДПС переконує, що вона може дізнатись про рух коштів чи про будь яку іншу інформацію щодо рахунка тільки за рішенням суду (перший скріншот), що в теорії справді відповідає дійсності. Поміж тим, така неоднозначна публічна позиція податкової дає громадянам привід думати і про «негласну співпрацю» банків та податкової.

 

Окремо варте уваги в дописі ДПС від 18 лютого наступне (перший скріншот): «Звертаємо вашу увагу, що  інформація про банківські рахунки звичайних фізичних осіб (які не є ФОПами) може бути надана банком лише:..». Отже, як ви зрозуміли, щодо громадян, які також є ФОПами є інша процедура розкриття банківської інформації. Що стосується банківської таємниці і ФОП, то в цьому питанні спекуляцій і обману ще більше. Але навіть тут «зради» теж немає. Так, у випадку з ФОПами інформація про відкриті рахунки фізичної особи (яка є ФОПом) надається банком автоматично. Це власне і є всією відмінністю в порівнянні з розкриттям інформації про рахунки фізосіб, які не є ФОПами де податкова має надіслати письмовий запит. Інформація про рух коштів на непідприємницьких рахунках фізичних осіб, які є ФОПами також надається тільки за рішенням суду.

 

Унаслідок, як бачимо, поки що немає жодних підстав переживати про те, що наші особисті карткові рахунки моніторить податкова і скоро доведеться платити 19,5% податків. Наразі є лише неробочі норми податкового кодексу, які всі українські платники податків колективно не виконують, а податкова поки що немає можливості за цим прослідкувати. Хіба що із сказаного мною може бути 2 винятки за умов яких проблеми все-таки виникнуть:

  1. 212-та стаття Кримінального кодексу за ухилення від сплати податків, де відповідальність настає після ухилення від сплати податків понад 3 млн. 153 тис. грн. Так, тут згоден, що податкова зацікавиться і навіть піде в суд за доступом до інформації про рух коштів на банківському  рахунку і скоріше за все, в рамках кримінального провадження, суд дасть дозвіл на доступ до банківської таємниці. Але, тут я вже не знаю яку треба мати межу адеквату, щоб просто так прийняти на свою особисту банківську карту 3 млн. 153 тис. грн. будучи фізособою, або будучи ФОПом але поза підприємницьким рахунком…
  2. Оплата, яка зайшла на банківську картку і яка потрапила під фінмоніторинг, проте в цьому випадку сума має бути більше 400 тис. грн.

 

Сподіваюсь мені вдалось вас заспокоїти)

 

Поділіться цією статтею в соцмережах та збережіть нерви своїх друзів)

 

Автор 

Адвокат Гарбар Олександр

Тел. для консультацій: 063 676 96 23 (Viber, Telegram, WhatsApp)

 

Vote up!
86
Зображення: